Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomości3 sygnały, że już czas na detoks alkoholowy

3 sygnały, że już czas na detoks alkoholowy

Materiał promocyjny

Dodano:
3 sygnały, że już czas na detoks alkoholowy
materiał promocyjny

Alkoholizm jest dolegliwością, która została powszechnie uznana przez Światową Organizację zdrowia za chorobę, która wymaga odpowiedniego leczenia, terapii i pomocy specjalistów. Jednym ze sposobów oczyszczenia organizmu z obecnego w niej alkoholu jest detoks alkoholowy. Na czym polega proces detoksykacji alkoholowej? Kiedy należy zgłosić się na detoks alkoholowy?

Nałogi i uzależnienia są powszechnym zjawiskiem, które coraz częściej spotykane są w społeczeństwie. Doprowadzenie organizmu do uzależnienia od substancji o działaniu psychoaktywnym jest możliwe niezależnie od wieku, płci czy statusu społecznego. Konsekwencją pozostawania w nałogu jest niemal całkowite zaburzenie czynności somatycznych oraz psychicznych, czego efektem jest niemal nieustające uczucie konieczności przyjęcia substancji, która doprowadziła do uzależnienia. Substancją, która obecnie najczęściej doprowadza do rozwoju nałogu jest alkohol.

Alkoholizm jest dolegliwością, która została powszechnie uznana przez Światową Organizację zdrowia za chorobę, która wymaga odpowiedniego leczenia, terapii i pomocy specjalistów. Jednym ze sposobów oczyszczenia organizmu z obecnego w niej alkoholu jest detoks alkoholowy. Na czym polega proces detoksykacji alkoholowej? Kiedy należy zgłosić się na detoks alkoholowy?

Na czym polega detoks alkoholowy?

Alkohol jest substancją, która zawiera liczne toksyny. To niekorzystne dla ustroju substancje, które doprowadzają do uzależnienia organizmu, a także pogorszenia stanu zdrowia. Osoby chorujące na alkoholizm w zaawansowanej fazie bardzo często wpadają w tak zwane ciągi alkoholowe, podczas których spożywanie alkoholu odbywa się nieustannie przez kilka dni, a nawet tygodni. Takie zachowanie prowadzi do zaburzenia funkcjonowania całej gospodarki jonowo-elektrolitowej, czego konsekwencją jest znaczne pogorszenie samopoczucia. Związki i substancje obecne w alkoholu, dostarczane przez długi okres czasu zaczynają brać udział w metabolizmie alkoholika, a gwałtowne przerwanie dostarczania substancji wiąże się z pojawieniem zespołu abstynencyjnego. Jednym ze sposobów walki z objawami zespołu abstynencyjnego jest zastosowanie detoksu alkoholowego.

Detoks alkoholowy jest procesem, którego celem jest całkowite odtrucie organizmu. Zastosowanie detoksu umożliwia usunięcie z krwioobiegu toksycznych dla organizmu związków, które są pozostałością metabolicznych przemian alkoholu etylowego. Dodatkowo, wprowadzenie detoksu pozwala na przywrócenie organizmowi równowagi jonowo-elektrolitowej, co korzystnie wpływa na zdrowie i samopoczucie alkoholika. Przeprowadzenie detoksu w warunkach domowych jest trudne, dlatego warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia profesjonalistów, jaką oferuje ośrodek terapii uzależnień Dezyderata.

Głównym celem detoksu alkoholowego jest natychmiastowe przerwanie przebywania w ciągu, a także złagodzenie odczuwanych objawów zespołu abstynencyjnego, które są jego konsekwencją. Detoksykacja polega na odcięciu alkoholika od przyjmowania alkoholi oraz podania w formie dożylnej substancji, takich jak:

  • witaminy B1,
  • magnezu,
  • potasu.

Uzupełnienie ilości tych substancji w krwioobiegu pomaga przywrócić równowagę wodno-elektrolitową. Uzupełnienie najważniejszych minerałów i witamin pozwala uzyskać poprawę samopoczucia osoby, która walczy z alkoholizmem i zatruciem alkoholowym.

Kiedy należy poddać się detoksowi alkoholowemu?

Detoks alkoholowy jest procesem, który pozwala zmniejszyć skutki nagłego odstawienia alkoholu. Przebywanie w nałogu alkoholowym niekorzystnie wpływa na różne sfery życia osoby uzależnionej. Pozostawanie zależnym od alkoholu bardzo często prowadzi do utraty pracy i dochodów, a także zerwania więzi rodzinnych, co jeszcze bardziej pogłębia problem.

Trzema sygnałami alarmowymi, które oznaczają konieczność poddania się detoksowi alkoholowemu są:

  1. Pozostawanie w ciągu alkoholowym - nieustanne dostarczanie alkoholu bez przerwy przez okres kilku lub kilkunastu dni doprowadza do zatrucia organizmu. Konsekwencją takiego stanu rzeczy może być natychmiastowe pogorszenie się stanu zdrowia oraz niewydolnością wielonarządową, co może skończyć się nawet śmiercią.
  2. Zaawansowane stadium alkoholizmu - ostatnia faza alkoholizmu doprowadza do całkowitego wyniszczenia życia zawodowego i rodzinnego, czego konsekwencją jest nieustanne spożywanie alkoholu. Silne, niemal nierozerwalne uzależnienie organizmu od alkoholu wymaga poddania się detoksowi alkoholowemu, aby przywrócić ustrojowi fizjologiczne funkcjonowanie.
  3. Nagłe odstawienie alkoholu - nagłe przerwanie ciągu alkoholowego bardzo często prowadzi do pojawienia się symptomów zespołu abstynencyjnego. Alkoholik w takim stanie doświadcza nieprzyjemnych objawów, jak gorączka, kołatanie serca, duszności czy niepokój. Przerwanie tej fazy jest możliwe dzięki zastosowaniu detoksu, który jest w stanie pomóc skrócić proces zespołu abstynencyjnego.

Choroba alkoholowa jest poważnym schorzeniem, w którym dochodzi do powolnego wyniszczenia zdrowia fizycznego i psychicznego alkoholika. Detoks alkoholowy jest krokiem, który pozwala rozpocząć walkę z nałogiem, a poddanie się jemu przynosi liczne korzyści dla osoby uzależnionej. Sprawdź, jak skutecznie walczyć z alkoholizmem na https://dezyderata.com/.

Czytaj więcej na temat:zdrowie, alkohol
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole