Skocz do zawartości
LM.plWiadomościDrożej za śmieci od stycznia? Zdecydują o tym konińscy radni

Drożej za śmieci od stycznia? Zdecydują o tym konińscy radni

Dodano: , Żródło: LM.pl
Drożej za śmieci od stycznia? Zdecydują o tym konińscy radni
podwyżka

Od stycznia o złotówkę może wzrosnąć opłata za śmieci w Koninie. Zdecydują o tym miejscy radni podczas najbliższej sesji.

Ostatnia podwyżka za gospodarowanie odpadami komunalnymi weszła w życie 2 lata temu. Wówczas opłata za śmieci wzrosła z 12 do 19 zł. Teraz kwota ta ma wzrosnąć do 20 zł.

- Naszym celem jest aby system gospodarowania odpadami komunalnymi zorganizowany przez miasto dalej się samofinansował – argumentował podczas wspólnego posiedzenia komisji finansów i infrastruktury Rafał Oblizajek, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Koninie.

Wiceprezydent Paweł Adamów podkreślał natomiast, że wszystko drożeje.

- Rosną ceny gazu, paliw i energii elektrycznej. My podnosimy stawkę o 5% - mówił Paweł Adamów. - Nikt tu nie szuka kasy, żeby zarobić na mieszkańcach. Chcemy, żeby system był zrównoważony, żeby nam się bilansował. Cieszymy się, że jest on na tyle efektywny, że możemy tę stawkę zostawić na poziomie 20 zł, a nie jak w innych miastach powyżej 30 zł. To racjonalna uchwała dostosowująca, regulująca kwotę – dodał.

Zdaniem radnego Wiesława Wanjasa, polityka miasta jest właściwa.

- Pamiętam bunt sprzed 2 lat, kiedy trzeba było drastycznie podnieść opłatę za śmieci. Lepiej to robić co 2 lata o 1 zł – podkreślił.

Radny Jakub Eltman dopytywał natomiast o uszczelnienie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi.

- Mieszkańcy wiedzą, że deklaracje jakie składają możemy skontrolować. To powstrzymuje ich przed złożeniem nieprawdziwych danych – mówił Rafał Oblizajek.

Podczas dzisiejszego posiedzenia komisji, 4 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, a 4 osoby wstrzymały się od głosu. Teraz projekt uchwały trafi na obrady sesji Rady Miasta, która odbędzie się w najbliższą środę.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole