Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOpłata deszczowa jest, czy nie? Wątpliwości prawne po głosowaniu

Opłata deszczowa jest, czy nie? Wątpliwości prawne po głosowaniu

Dodano: , Żródło: LM.pl
Opłata deszczowa jest, czy nie? Wątpliwości prawne po głosowaniu

Dwukrotnie radni Konina głosowali dwa punkty porządku obrad dotyczące opłaty deszczowej. Stało się to na wniosek prezydenta o reasumpcję po tym, gdy wynik głosowania był remisowy.

Podczas środowej sesji Rada Miasta głosowała uchwały dot. wprowadzenia opłaty deszczowej. Łącznie do przegłosowania były cztery dokumenty. Z pierwszym, regulaminem odprowadzania wód opadowych i roztopowych, problemu nie było - dwunastu radnych zagłosowało ,,za", a jedenastu ,,przeciw". 

Remisy w dwóch głosowaniach

Problemy zaczęły się z dwoma kolejnymi drukami. Uchwała w sprawie wysokości stawek opłaty za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych (druk nr 429), wzbudzająca największą dyskusję, uzyskała jedenaście głosów ,,za", jedenaście głosów ,,przeciw" i jeden ,,wstrzymujący się" (radny Tomasz Nowak). Kolejny druk, powierzający zarządzanie opłatą deszczową ZDM (druk nr 430), otrzymał jedenaście głosów ,,za" i jedenaście ,,przeciw", nie głosowała radna Monika Kosińska.

Po takich wynikach natychmiast o reasumpcję głosowania wniósł prezydent Piotr Korytkowski, stwierdzając, że Rada Miasta głosowań ,,nie rozstrzygnęła". O podstawę prawną reasumpcji wniósł radny Zenon Chojnacki. Po zarządzonej przerwie radca prawny Radosław Szatkowski wniosek prezydenta poparł. - Ilość głosów oddanych ,,za" i ilość głosów oddanych ,,przeciw" były identyczne. Mamy do czynienia z sytuacją, w której uchwała nie została rozstrzygnięta. To jest sytuacja, w której nie można powiedzieć, że uchwała została przyjęta, ale nie można również powiedzieć, że uchwała została odrzucona. Więcej głosów musiałoby być przeciwnych, niż za. 

Sąd: przy remisie uchwała nie została podjęta

Radca powołał się przy tym na paragraf 44 Statutu Miasta, który mówi wyraźnie: ,,Głosowanie zwykłą większością głosów oznacza, że przechodzi wniosek lub kandydatura, która uzyskała większą liczbę głosów „za” niż „przeciw”. Głosów „wstrzymujących się” i nieważnych nie dolicza się do żadnej z grup głosujących „za” czy „przeciw”." W przypadku druków 429 i 430 nie było więcej głosów ,,za", niż ,,przeciw", uchwały więc nie zostały podjęte. Potwierdza to orzecznictwo Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie (sygn. II SA/Lu 402/9): ,,Wymóg uzyskania zwykłej albo bezwzględnej większości głosów oznacza, że w razie nieuzyskania przez projekt uchwały (wniosek) odpowiedniej większości uchwała nie została podjęta. Stąd nieporozumieniem jest często w praktyce spotykany pogląd, że w razie wyniku remisowego rezultat głosowania nie został osiągnięty i głosowanie trzeba powtórzyć (przy większości kwalifikowanej problem ten nie występuje, nie jest tu bowiem możliwe uzyskanie równej liczby głosów). Nieuzyskanie wymaganej większości oznacza bowiem, że głosowany projekt uchwały (wniosek) został odrzucony."

Ponadto, by wnieść o reasumpcję głosowania, należy stwierdzić ,,błędy proceduralne lub omyłki" (paragraf 32 Statutu Miasta). Taki błąd proceduralny miał miejsce w przypadku druku nr 430. Jak wyjaśniła później radna Monika Kosińska, system do głosowania zdalnego wylogował ją w momencie tego głosowania. Pomimo prób logowania nie była w stanie oddać głosu. Takiego problemu nie było jednak w przypadku druku nr 429. Wszyscy radni zagłosowali, wniosek nie uzyskał wymaganej większości (co najmniej) dwunastu głosów.

Mimo tych wątpliwości Przewodniczący Tadeusz Wojdyński dopuścił reasumpcję dwóch głosowań. Przy powtórnym głosowaniu radni opowiedzieli się za oboma uchwałami stosunkiem głosów 12 ,,za", 11 ,,przeciw".

Będzie skarga do wojewody?

Na ten moment oznacza to, że opłata deszczowa została wprowadzona. Choć ze zmianami w porównaniu do poprzednich propozycji. Po pierwsze wejdzie ona w życie dopiero 1 lipca 2021 r. Początkowo będzie niższa - do grudnia 2021 r. wynosić będzie 1,61 zł za metr sześcienny wód opadowych i roztopowych. Od stycznia 2022 r. ma wzrosnąć do 5,32 zł. Zwiększone zostały ponadto dopłaty do budowy zbiorników retencyjnych. Wynosić będą od dwóch do czternastu tysięcy złotych. Więcej o opłacie deszczowej przeczytać można TUTAJ.

Niewykluczone jednak, że przyjęte uchwały zostaną zaskarżone, tak, jak to miało miejsce we wspomianej już sytuacji z województwa lubelskiego. Wojewoda lubelski zaskarżył tam reasumpcje głosowań Rady Miasta Nałęczów i WSA przyznał mu rację, unieważniając głosowania Rady Miasta.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole