Skocz do zawartości
LM.plWiadomościMiliony dla górników zatwierdzone przez UE! Kiedy pojawią się w regionie?

Miliony dla górników zatwierdzone przez UE! Kiedy pojawią się w regionie?

Dodano: , Żródło: LM.pl
Miliony dla górników zatwierdzone przez UE! Kiedy pojawią się w regionie?
Transformacja

Przebywający dziś na Śląsku wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans poinformował o zatwierdzeniu przez Komisję pięciu planów sprawiedliwej transformacji, w tym tego dla Wielkopolski Wschodniej. To kolejny krok w kierunku milionowych funduszy, które mogą popłynąć do naszego regionu.

Terytorialne Plany Sprawiedliwej Transformacji to dokumenty, na podstawie których wypłacone będą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. W ten sposób Unia Europejska chce wspomóc regiony górnicze przekształcające swój profil z górniczego na ekologiczny – w tym Wielkopolskę Wschodnią. W ostatnim czasie polskie plany dla pięciu regionów były przedmiotem negocjacji z Komisją Europejską. W poniedziałek wszystkie zostały zatwierdzone.

To kolejny, bardzo duży tym razem krok w kierunku wypłaty tych pieniędzy. Mowa tu o nawet 414 mln euro (prawie dwóch miliardach złotych) dedykowanych Wschodniej Wielkopolsce – firmom, pracownikom sektora górniczego i energetycznego oraz samorządom. Cały FST dla Polski ma wynieść ok. 3,85 mld euro i objąć swoją pomocą również Śląsk i zachodnią Małopolskę, region wałbrzyski oraz łódzki.

Wszystkie te plany leżą teraz w rękach lokalnych i regionalnych samorządów, będziemy pracować nad nimi razem. To nam pozwoli zadbać o bardzo konkretne potrzeby lokalnej społeczności, a także potrzeby przedsiębiorstw zarówno dużych, jak i małych i średnich – powiedział Frans Timmermans.

Kiedy pieniądze mogą pojawić się w regionie? Optymistyczne prognozy mówią nawet o marcu przyszłego roku. To wtedy mogą zostać ogłoszone pierwsze konkursy na ich pozyskanie. Problemem może być spór polskiego rządu z Komisją Europejską o praworządność. Brak porozumienia może oznaczać brak wypłaty pieniędzy. – Obowiązują nas takie same reguły unijne, jak w przypadku innych programów. Powinniśmy spełniać wszystkie warunki, których Unia Europejska od nas oczekuje – mówił niecały miesiąc temu na naszych łamach Maciej Sytek, pełnomocnik Zarządu Województwa Wielkopolskiego ds. restrukturyzacji Wielkopolski Wschodniej.

Pieniądze z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji to niejedyne pieniądze, na jakie może liczyć Wielkopolska od przyszłego roku. Jednocześnie zatwierdzony został program operacyjny województwa na środki unijne z innych źródeł na lata 2021 - 2027. Do Wielkopolski trafić ma ponad 2,1 mld euro (prawie 10 mld zł - w tym jest również Fundusz Sprawiedliwej Transformacji). – Cieszę się, że mamy zielone światło z Brukseli. Czekaliśmy na tę decyzję od 14 marca tego roku, by móc działać z myślą o dalszym, konsekwentnie przez nas realizowanym, rozwoju regionu. Wielkopolska ma być przede wszystkim bardziej zielona, cyfrowa i bliżej mieszkańców. Także nowoczesna w gospodarowaniu, dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i poszukiwaniu nowoczesnych technologii – mówi Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole