Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOdtrucie alkoholowe – skuteczność i bezpieczeństwo terapii

Odtrucie alkoholowe – skuteczność i bezpieczeństwo terapii

Materiał promocyjny

Dodano:
Odtrucie alkoholowe – skuteczność i bezpieczeństwo terapii
materiał promocyjny

Odtrucie alkoholowe – skuteczność i bezpieczeństwo terapii

Odtrucie alkoholowe jest odpowiednim krokiem podejmowanym na drodze do trzeźwości przez większość osób uzależnionych od alkoholu. Zwykle stanowi ono pierwszy etap kompleksowej terapii nałogu. Wpływa na wzbudzenie motywacji pacjenta do walki z uzależnieniem i długotrwałego utrzymania stanu abstynencji. Aby przyniosło oczekiwane rezultaty, należy połączyć je również z innymi metodami terapeutycznymi. Najczęściej po detoksie pacjent podejmuje psychoterapię. Ponieważ proces oczyszczania organizmu z alkoholu etylowego, jego metabolitów i szkodliwych produktów może wiązać się z możliwością wystąpienia nieprzyjemnych objawów, alkoholik powinien podczas niego przebywać pod ścisłą kontrolą i opieką specjalistów.

Najwyższy poziom skuteczności i bezpieczeństwa zapewnia pacjentom wyłącznie stacjonarne odtrucie alkoholowe. Przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej organizmu, usunięcie toksyn, regeneracja tkanek i poprawa sposobu funkcjonowania organów – to tylko niektóre z głównych jego celów terapeutycznych. Detoksykacja stanowi idealne rozwiązanie głównie dla tych uzależnionych, którzy znajdują się w przewlekłej i krytycznej fazie rozwoju swojego nałogu. Zwykle to oni zmagają się z długotrwałymi ciągami alkoholowymi, które są niemal niemożliwe do bezpiecznego przerwania w warunkach domowych. Nagłe odstawienie substancji odurzającej wiąże się z gwałtownymi rekcjami fizjologicznymi i emocjonalnymi organizmu. Zastosowanie kroplówek witaminowych, farmaceutyków oraz ewentualnego wsparcia psychoterapeutycznego pomaga choremu bezpiecznie przejść przez wszystkie etapy odtruwania organizmu z alkoholu.

Odtrucie alkoholowe – wskazania

Odtrucie alkoholowe poleca się  wszystkim pacjentom uzależnionym od alkoholu, bez względu na stopień zaawansowania ich nałogu. W krakowskim Centrum Medycznym Galmedic do placówki przyjmuje się również te osoby, które wciąż znajdują się w stanie upojenia alkoholowego. Opieka specjalistów umożliwia im bowiem bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego i podjęcie świadomej decyzji o rozpoczęciu kompleksowej terapii choroby alkoholowej.

Detoksykację alkoholową mogą rozpocząć wszystkie osoby pełnoletnie. Zaleca się ją zwłaszcza tym, którzy zmagają się z konsekwencjami długotrwałego nadużywania alkoholu etylowego. Manifestują się one zwykle w postaci objawów zatrucia etanolem i symptomów Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, obecnego u chorych po odstawieniu używki. Również pacjenci cierpiący z powodu schorzeń przewlekłych, współistniejących często z alkoholizmem, powinni zastanowić się nad możliwością rozpoczęcia odtrucia alkoholowego. Sprzyja ono bowiem oczyszczeniu organizmu z toksyn, jednocześnie umożliwiając proces leczenia farmakologicznego tych chorób.

Przebieg procesu detoksykacji

Stacjonarne oczyszczanie organizmu z alkoholu rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki stanu zdrowia pacjenta i jego kwalifikacji. Gdy chory zgłasza się do Centrum Medycznego Galmedic, lekarz zaprasza go na wizytę konsultacyjną. Podczas niej przeprowadza z nim wywiad medyczny i badanie. W razie konieczności niektórych pacjentów kieruje się dodatkowo na badania laboratoryjne lub obrazowe. Każdy powinien się jednak przygotować na to, że usłyszy od lekarza pytania dotyczące szczegółów i charakteru swojego uzależnienia. Lekarz pyta o długość ciągów alkoholowych, ilość i częstotliwość wypijanego alkoholu, ostatnią jego dawkę, przebieg dotychczasowej terapii, przebyte choroby czy podejmowane leczenie. Dodatkowo wykonuje się również pomiar trzeźwości. Służy on ocenie stopnia upojenia alkoholowego pacjenta oraz określeniu jego aktualnych potrzeb i oczekiwań względem rozpoczynanej terapii.

Po przyjęciu pacjenta do placówki medycznej personel przystępuje do założenia mu wenflonu, czyli wkłucia do żyły obwodowej. Najczęściej zlokalizowane jest ono w zgięciu łokciowym wybranej ręki i za jego pośrednictwem do krwiobiegu uzależnionego docierają składniki kroplówek witaminowych. Podanie dożylnych wlewów z elektrolitami i substancjami odżywczymi stanowi zatem kolejny etap odtrucia alkoholowego. Dzięki nim możliwa jest szybka regeneracja organizmu, usprawnienie procesu metabolizmu alkoholu etylowego, a więc i przyspieszenie jego wydalania. Starannie wyselekcjonowany skład kroplówki zawiera jony podstawowych pierwiastków, rozpuszczonych w energetycznym nośniku, czyli glukozie. Dzięki dożylnej drodze podania roztwór ten omija układ pokarmowy – nie podlega procesom trawiennym, a więc wchłania się niemal w 100%.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat odtrucia alkoholowego w Centrum Medycznym Galmedic, kliknij link https://galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/.

Leczenie Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego

Do przywrócenia równowagi metabolicznej i biochemicznej organizmu nadszarpniętego długotrwałym oddziaływaniem alkoholu etylowego nie wystarczy jednak zastosowanie dożylnej suplementacji. Większość pacjentów przebywających na detoksie wymaga wsparcia farmakologicznego w postaci środków uśmierzających ból, nasennych, przeciwwymiotnych i uspokajających. Są one odpowiedzią na pojawiające się zwykle po kilkudziesięciu minutach od odstawienia używki objawy głodu alkoholowego. Nazywa się je mianem Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego (AZA) i obejmują one swoim wpływem zarówno sferę fizyczną, jak i psychiczną samopoczucia chorego. Mają zatem charakter psychosomatyczny i wpływają negatywnie na poziom motywacji uzależnionego do kontynuowania leczenia. Z tego względu stanowią najczęstszą przyczynę przedwczesnej rezygnacji z detoksykacji.

Pacjenci zazwyczaj skarżą się na zaburzenia funkcjonowania układu trawiennego (biegunki, wymioty), bóle głowy, mięśni, drgawki, nadpotliwość, kołatanie serca, osłabienie organizmu, ogólne rozdrażnienie. W warunkach klinicznych lub ambulatoryjnych stacjonarnych placówek medycznych nie doprowadza się do rozwoju tych objawów, w porę włączając do terapii leczenie farmakologiczne. Jeżeli natomiast pacjent samodzielnie przerywa ciąg alkoholowy i pozostaje bez opieki specjalistów, symptomy te nasilają się i pogłębiają. Z czasem mogą przekształcić się w napady drgawek alkoholowych, bezsenność, depresję, stany lękowe czy myśli samobójcze.

Odtrucie alkoholowe – skuteczność i bezpieczeństwo

Specjaliści odradzają domowy detoks alkoholowy głównie ze względu na jego nieskuteczność i ryzyko, jakie ze sobą niesie. Przerywanie ciągu alkoholowego jest bowiem procesem, który składa się z kilku etapów, a przejść przez nie wszystkie pomaga pacjentowi wyłącznie specjalista. Za bezpieczeństwo chorego w Centrum Medycznym Galmedic odpowiedzialny jest dyżurujący lekarz – internista lub psychiatra. To on ustala indywidualny plan terapeutyczny dla każdego uzależnionego oraz kontroluje jego przebieg. Zleca również wykonywanie koniecznych badań kontrolnych, czuwając nad stanem zdrowia pacjenta. Detoksykację zazwyczaj kończy się wtedy, gdy zostaną osiągnięte cele terapeutyczne założone w planie, a organizm chorego odzyska równowagę wodno-elektrolitową i ulegnie regeneracji. Zwykle proces ten trwa od 3 do 24 godzin.

Odtrucie alkoholowe – skuteczność i bezpieczeństwo terapii
Odtrucie alkoholowe – skuteczność i bezpieczeństwo terapii
Czytaj więcej na temat:zdrowie
Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole