Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościOpracują model kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży z dysfunkcjami

Opracują model kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży z dysfunkcjami

Materiał promocyjny

Dodano:
Opracują model kompleksowego wsparcia dzieci i młodzieży z dysfunkcjami
materiał promocyjny

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie jako jedyna placówka w Wielkopolsce przystąpiła do programu „Model wsparcia międzysektorowego na rzecz zintegrowania działań wokół dzieci, uczniów i rodzin. Mapa wdrożeniowa modelowego rozwiązania w obszarze JST”.

Coraz więcej dzieci ma orzeczenia o specjalnych potrzebach edukacyjnych wynikających z różnych deficytów, jakie u nich występują.

– Niestety te dzieci giną w systemie. Przeznaczane są coraz większe fundusze, a nie zawsze trafiają one do indywidualnych odbiorców i nie uzyskuje się pożądanych efektów – mówi Tomasz Kubalak z konińskiego PCPR. – Ma zostać wypracowany model, który będzie działał na terenie całej jednostki samorządu terytorialnego, a docelowo posłuży do stworzenia rozwiązań o charakterze ogólnopolskim – dodaje.

Pierwszym krokiem będzie zdiagnozowanie dziecka przez nauczyciela przedszkola, żłobka, czy szkoły. Otrzyma on specjalnie przygotowane narzędzie i przeprowadzi tzw. badanie przesiewowe. Po nim przyjdzie czas na drugi etap, czyli pomoc specjalistów, którzy będą mieli do dyspozycji narzędzia pogłębione.

- Powstanie z tego diagnoza funkcjonalna dziecka. Wtedy zaczyna się nasza rola - powiatu, żeby zapewnić dziecku funkcjonowanie w tym miejscu, w którym ono już jest. Nie wysyłamy go do kolejnych placówek, tylko korzystamy z tego co już mamy na miejscu, w żłobku, przedszkolu czy szkole. Wiemy czym samorząd dysponuje i jakie wsparcie może dziecku dać – mówi Tomasz Kubalak.

Powiat podpisał porozumienie dotyczące realizacji projektu, w którym objęta badaniem zostanie grupa 420 dzieci w wieku od 6 miesięcy do 6 lat oraz grupa 420 dzieci i młodzieży od 7 do 18 roku życia.

- Dla najmłodszej grupy przygotowany jest już szereg arkuszy badawczych. Na każdym etapie, każda grupa wiekowa będzie miała inny arkusz dostosowany do poziomu rozwoju dziecka – podkreśla Kubalak.

Badanie, którym zajmą się pracownicy PCPR będzie wstępem do opracowania modelu międzysektorowego wsparcia. Chodzi o to jak przełożyć wyniki badań na to, co można z tym zrobić i co zaoferować dziecku oraz jego rodzicom. Model ma zostać wypracowany do końca sierpnia przyszłego roku. Aktualnie organizowane są grupy badawcze oraz tworzona jest mapa zasobów w samym powiecie. Wyznaczeni już koordynatorzy do spraw dzieci oraz do spraw uczniów i młodzieży pracują w powiecie, spotykają się z dyrektorami szkół i ośrodków pomocy społecznej. Na ostatnim etapie projektu wyłonionych zostanie 10 dzieci w wieku od 6 miesiąca życia do 6 lat oraz 20 osób w wieku od 7 do 18 lat. Wobec tej grupy wdrażane będą programy wsparcia z wykorzystaniem istniejących zasobów. PCPR będzie dysponowało kwotą ok. 200 tys. zł na przeprowadzenie badań i kupienie usług, których nie będą w stanie zapewnić w żadnej z powiatowych instytucji.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole