Skocz do zawartości
LM.plWiadomościProfile z tworzyw sztucznych – rodzaje i zastosowania

Profile z tworzyw sztucznych – rodzaje i zastosowania

Materiał promocyjny

Dodano:
Profile z tworzyw sztucznych – rodzaje i zastosowania
materiał promocyjny

Profile wykonywane z tworzywa sztucznego już dawno stały się półproduktem ważnym w wielu branżach. Posiadają znakomite właściwości, będące zależnymi od procesu ich wytwarzania. Cechują się uniwersalnością i bardzo dobrą jakością w stosunku do ceny produkcji. To głównie te czynniki sprawiły, że materiały te możemy zaobserwować dziś niemal w każdym miejscu.

Możliwość dowolnego formowania pola przekroju takich elementów, dość znacząco wpłynęła na rozwój praktycznie każdej branży. Poniżej odpowiemy na pytania odnośnie procesu produkcji profili z tworzyw sztucznych, a także wymienimy i opiszemy pokrótce wszystkie dostępne rodzaje.

Produkcja profili – jak to się odbywa?

Pewna grupa tworzyw sztucznych, nazywana inaczej termoplastami, posiada właściwości, dzięki którym jest w stanie pod wpływem wysokiej temperatury zmienić swój stan skupienia na półpłynny. Dzięki temu, możliwe jest formowanie elementów w dowolny sposób.

Głównym procesem produkcyjnym w kontekście półproduktów z tworzyw sztucznych jest ekstruzja. Nazwa ta oznacza po prostu tłoczenie profili. Ciekły materiał puszczony pod odpowiednim ciśnieniem zmierza w kierunku specjalnie zaprojektowanych głowic formujących, które nadają pierwotnego kształtu profilowi. Ważne jest, aby od razu po wyjściu z głowicy, element był schładzany. Tylko to umożliwi jego szybkie zastygnięcie z zachowaniem upragnionego kształtu. Oczywiście, w celu poprawienia formy i usunięcia niedociągnięć, profil kierowany jest pod odpowiednie kalibratory.

Najważniejszy w kontekście samej produkcji jest projekt. To właśnie dobre zwymiarowanie i opracowanie wyglądu w sposób komputerowy ma znaczny wpływ na efekt końcowy całego procesu.

Jak rozróżniamy profile z tworzyw sztucznych?

Omawiane elementy możemy rozróżnić zarówno na podstawie tworzywa, z którego są wykonywane, jak i względem samego sposobu ich wykonywania. Główny podział jest natomiast zależny od właściwości uzyskiwanych z konkretnych tworzyw:

  • Profile miękkie – opisuje je przede wszystkim twardość grupy „A” w skali Shore’a. Do ich tworzenia wykorzystuje się przede wszystkim elastomery czyli materiały posiadające wysoką odporność na rozciąganie i odkształcenia spowodowane naciskiem.
  • Profile twarde – także określane w skali Shore’a, znajdują się w grupach „C” oraz „D”. Wykonywane głównie z materiałów: PVC (polichlorek winylu), PP (polipropylen), PE (polietylen), PS, ASA czy ABS.

Oczywiście, profile możemy rozróżniać także na podstawie ich procesu produkcji. Przykładowo, profil kompozytowy powstaje wtedy, kiedy na standardowo wykonanym nośniku umieścimy dodatkowe warstwy z innych materiałów. Podobna sytuacja tyczy się samej ekstruzji. Rozróżniamy profile koekstrudowane oraz postekstrudowane.

Przykładowe zastosowania

Chcąc wymienić wszystkie możliwości stosowania takich profili, moglibyśmy pisać w nieskończoność. Półprodukty te występują w wielu branżach, takich jak energetyka, budownictwo, okiennictwo, czy nawet transport. Używa się ich w celu skonstruowania ramek okiennych, listew przypodłogowych czy nawet poszczególnych elementów układów elektronicznych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole