Skocz do zawartości
LM.plWiadomościSą pieniądze, można składać wnioski! PCPR wspiera niepełnosprawnych

Są pieniądze, można składać wnioski! PCPR wspiera niepełnosprawnych

Materiał promocyjny

Dodano:
Są pieniądze, można składać wnioski! PCPR wspiera niepełnosprawnych
materiał promocyjny

Dofinansowanie wynajęcia mieszkania, wparcie w zamianie lokali, a także pomoc w nauce i zakupie sprzętu. Wnioski można składać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie.

„Mieszkanie dla absolwenta” to najnowszy program, do którego można już aplikować. Jego celem jest wsparcie w rozpoczęciu niezależnego życia. Beneficjentami mogą być osoby ze znacznym (lub umiarkowanym z tytułu narządu słuchu) stopniem niepełnosprawności, które w ciągu ostatnich 3 lat skończyły naukę i chcą rozpocząć pracę.

– Program służy aktywizacji zawodowej osób niepełnosprawnych. Znalezienie pracy, niejednokrotnie wiąże się z koniecznością zmiany miejsca zamieszkania. Program ten jest więc odpowiedzią Zarządu PFRON na tego typu potrzeby – mówi Tomasz Kubalak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie. – Wsparcie trwa 3 lata i polega na opłacaniu wynajmu mieszkania. W pierwszym roku to 100 procent, w drugim - 70 procent, a w trzecim do 40 procent kosztów najmu– dodaje.

Osoba uczestnicząca w programie ma rok na znalezienie pracy. W trzynastym miesiącu trwania umowy musi udokumentować, że znalazła zatrudnienie. Zainteresowanie tą formą wsparcia już jest. Niektórzy dopytywali o warunki już w ubiegłym roku kiedy nie było jeszcze przyjętych procedur i zasad rozpatrywania wniosków.

– Dopiero co uruchomiliśmy przyjmowanie wniosków, które można składać wyłącznie elektronicznie (przez System Obsługi Wsparcia – od red.). Przewiduję, że ten program dobrze się przyjmie wśród mieszkańców powiatu. Mamy kilkudziesięciu absolwentów z programu „Aktywny samorząd”, którym finansowaliśmy studia. Osoby te jak najbardziej wpisują się w ten nowy program – mówi Tomasz Kubalak. – Przez kilka lat studiów w dużych ośrodkach akademickich, najczęściej miastach wojewódzkich, zdobywali gruntowne wykształcenie. Teraz nadarza się okazja aby spróbowali sił na tamtejszym rynku pracy, który nie ma co ukrywać, jest dużo atrakcyjniejszy. Wnioski będziemy rozpatrywać na bieżąco. Nie ma list rankingowych, nie ma kwalifikacji merytorycznej. Jeśli ktoś spełnia warunki formalne określone w programie, to podpisujemy z nim umowę na 3 lata. Jeżeli zainteresowanie będzie na tyle duże, ze braknie nam środków, to będziemy mogli wystąpić o ich zwiększenie do PFRON– dodaje.

Program realizowany jest w latach 2022 – 2026, a jego budżet w skali kraju to 150 mln zł. Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych przewiduje, że ze wsparcia skorzysta około 2500 absolwentów w całej Polsce. Natomiast około 1000 osób ma szansę otrzymać dofinansowanie w programie „Dostępne mieszkanie”. Tutaj osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą zamienić mieszkanie na lokal bez barier.

- Jeśli wnioskodawca jest posiadaczem mieszkania spółdzielczego, czy własnościowego i znajdzie kogoś kto się z nim zamieni, albo zechce kupić mieszkanie bez barier to wtedy możemy dopłacić do kosztów zamiany lub zakupu– mówi Tomasz Kubalak. – Trzeba pamiętać, że osoba niepełnosprawna musi mieć prawo do dysponowania lokalem, tj. być jego właścicielem - dodaje

Wsparcie polegać będzie na dofinansowaniu w wysokości równej cenie 15 metrów kwadratowych w lokalizacji mieszkania nieposiadającego barier architektonicznych. Nabór wniosków już trwa. Wystarczy wejść na stronę internetową PCPR (http://www.pcpr.konin.pl/system-obslugi-wsparcia-sow) i aplikować. Budżet programu w skali kraju wynosi również 150 mln zł.

Do końca sierpnia trwa jeszcze nabór do programu „Aktywny samorząd”, na wsparcie zakupu sprzętu elektronicznego i szkolenia z obsługi tego sprzętu dla osób niedosłyszących, niedowidzących i ze spastyką kończyn górnych. Poza tym PCPR w ramach tego programu może dofinansować prawo jazdy, zakup wózka elektrycznego, dostosowanie pojazdu do potrzeb osób niepełnosprawnych, czy zaawansowanie technicznie protezy. Wnioski, podobnie jak w poprzednich programach, przyjmowane są w wersji elektronicznej. Jak zapewnia Tomasz Kubalak, każdy zasadny formalnie i merytorycznie wniosek podlegał będzie dofinansowaniu. Od 10 września natomiast o zwrot kosztów kształcenia mogą się ubiegać studenci z niepełnosprawnościami. Tutaj na semestr można uzyskać, sfinansowanie kosztów czesnego oraz dodatkowo od tysiąca do kilku tysięcy złotych wsparcia na materiały i pomoce dydaktyczne.

Aktualnie w konińskim PCPR wyczerpał się budżet na środki ortopedyczne i sprzęt pomocniczy oraz rehabilitacyjny. W 2022 roku Centrum wypłaciło na ten cel już ponad 850 tys. zł, a ze wsparcia skorzystało około 400 mieszkańców powiatu konińskiego.

 – Jesteśmy dobrej myśli. Czasem te środki się zwalniają w innych zadaniach i wówczas jesienią dokonujemy przesunięć w te obszary działalności gdzie tych środków najbardziej brakuje. Mam nadzieję, że i w tym roku kilkadziesiąt tysięcy złotych uda nam się znaleźć w III kwartale tego roku – podkreśla Tomasz Kubalak.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole