Skocz do zawartości
Ukraina

Pomoc dla Ukrainy. Jak się odnaleźć? Informacje, ogłoszenia, inicjatywy | Це війна! Втеча Дарини з Одеси

LM.plWiadomościStopa bezrobocia spadła. Ale o dobrą płacę nadal trudno

Stopa bezrobocia spadła. Ale o dobrą płacę nadal trudno

Dodano: , Żródło: LM.pl
Stopa bezrobocia spadła. Ale o dobrą płacę nadal trudno
Rynek pracy

7,3% – tyle prawdopodobnie wyniesie stopa bezrobocia w Koninie i powiecie konińskim na koniec grudnia 2021 r. To znacznie lepsze dane, niż w pierwszym roku pandemii, w którym liczba osób bez pracy gwałtownie wzrosła.

2020 r. zakończył się najgorszymi danymi dla rynku pracy w Koninie i powiecie konińskim od kilku lat. Stopa bezrobocia wzrosła do 8,6%, co było najgorszym wynikiem od 2017 r. 2021 r. pod tym względem był znacznie lepszy. O ile jeszcze w styczniu i lutym liczba zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy osób rosła (w szczytowym momencie stopa bezrobocia wyniosła 9,3%), o tyle przez kolejne miesiące sukcesywnie spadała. Na koniec grudnia było to 5815 osób, co szacunkowo daje stopę bezrobocia na poziomie 7,3%. Tradycyjnie gorsza sytuacja jest w powiecie konińskim, niż w mieście Konin.

Jest to spadek dosyć duży w porównaniu do stanu z poprzedniego roku. Staraliśmy się przez cały rok działać normalnie. Udało nam się zaktywizować ok. 2000 osób bezrobotnych. Napływy i odpływy z bezrobocia były trochę inne, niż w poprzednich latach. Dużo mniej osób się zarejestrowało, było natomiast bardzo dużo podjęć pracy i wyrejestrowań – mówi Anna Biegasiewicz, zastępca dyrektora PUP w Koninie.

W 2021 r. z pomocą urzędu pracę podjęło ponad pięć tysięcy osób. To więcej, niż w 2020 r., ale mniej, niż w latach jeszcze wcześniejszych. Cały czas większość bezrobotnych stanowią kobiety (ponad 59% zarejestrowanych osób bez pracy), mieszkańcy wsi (ponad 55%) i długotrwale bezrobotni (niemal 59%).

Niezłym prognostykiem jest wzrastająca liczba ofert pracy. 2982 wolne miejsca to wynik lepszy nie tylko od 2020, ale również 2019 roku. Jak przyznaje jednak Anna Biegasiewicz, problemem są oferowane płace. – Nadal jest to wynagrodzenie najniższe. Te oferty są mało atrakcyjne dla osób, które chciałyby podjąć zatrudnienie. Nasz region słynie z tego, że bardzo dużo osób pracuje za granicą. Wynagrodzenie, które mogą tam uzyskać, czy też nawet wyjeżdżając do Poznania, Łodzi, czy Warszawy, to ta oferta jest dla nich mało atrakcyjna. Sytuacja przedsiębiorców wiemy też, jaka jest. Pomoc oferowana przez PUP: dofinansowanie części wynagrodzeń, czy dofinansowanie tworzenia stanowisk pracy powinno stanowić dużą pomoc dla pracodawców.

Najczęściej poszukiwani są pracownicy na stanowiska sprzedawców, robotników budowlanych i gospodarczych, pracowników biurowych i kierowców. – Te oferty, które spływają dotyczą raczej stanowisk robotniczych, dla osób z niższymi kwalifikacjami – mówi Anna Biegasiewicz.

Jak deklaruje, Powiatowy Urząd Pracy podejmuje cały czas działania mające polepszać sytuację na rynku pracy. To m.in. poradnictwo zawodowe w szkołach średnich, czy pomoc w ramach Tarcz Antykryzysowych.

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole