Skocz do zawartości
Polska

Wybory 2024: Kandydaci na radnych gmin, powiatu i miasta. Zobacz, kto się zgłosił! [PEŁNE LISTY]

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plWiadomościZwiązkowcy ZE PAK zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej

Związkowcy ZE PAK zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej

Dodano: , Żródło: LM.pl
Związkowcy ZE PAK zawiązali Komitet Inicjatywy Ustawodawczej
transformacja energetyczna

Ponad pięć tysięcy osób podpisało się pod projektem obywatelskiej ustawy o restrukturyzacji zatrudnienia w przedsiębiorstwach górniczych i energetycznych produkujących energię z węgla brunatnego. Przedstawiciele związków zawodowych ZE PAK złożyli u Marszałek Sejmu zawiadomienie o utworzeniu Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej.

W ostatnią niedzielę związkowcy ZE PAK wystosowali apel do premiera Mateusza Morawieckiego o zajęcie się wsparciem dla górników i energetyków węgla brunatnego, których stanowiska pracy są likwidowane w związku z transformacją energetyczną (w 2011 roku – w Grupie Kapitałowej ZE PAK pracowało ponad 8700 osób, na koniec kwietnia 2022 roku firma zatrudniała 3292 osoby). Związkowcy zebrali również podpisy pod obywatelskim projektem ustawy w sprawie emerytur pomostowych dla górników węgla brunatnego i energetyków pracujących w elektrowniach zasilanych węglem brunatnym.

- Inicjatywa jest konieczna, żeby zapewnić pracownikom sektora branży energetycznej i węgla brunatnego z Konina takie same ustawowe prawa, jakie przysługują pracownikom sektora węgla kamiennego na Śląsku, zwłaszcza w zakresie urlopów przedemerytalnych i odpraw. Ustawa jest szczególnie ważna z uwagi na średnią wieku naszych pracowników i troskę o godną egzystencję ich rodzin do czasu nabycia przez nich praw emerytalnych – podkreśla Mirosław Reśkiewicz, przewodniczący Organizacji Międzyzakładowej NSZZ Solidarność Grupy ZE PAK. - Konińscy górnicy i energetycy wołają o pomoc i proszą o zrozumienie! Tu i teraz zamykane są dwie odkrywki Jóźwin i Drzewce. Chcemy, żeby górnictwo i energetyka węgla brunatnego miały ustawę gwarantującą pracownikom takie same prawa emerytalne dotyczące urlopów i odpraw jakie mają górnicy węgla kamiennego – dodaje Alicja Messerszmidt, przewodnicząca Międzyzakładowego Związku Zawodowego PIT KADRA przy KWB Konin.

Związkowcy Grupy Kapitałowej ZE PAK w ramach prac nad ustawą oszacowali koszty wprowadzenia jej w życie. Okazuje się, że łączne koszty to ok. 330 mln zł przez najbliższych 11 lat (średnio 30 milionów złotych rocznie). 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole