Skocz do zawartości

Prześlij nam swoje filmy, zdjęcia czy tekst. Bądź częścią naszego zespołu. Kliknij tutaj!

LM.plImprezyWernisaż wystawy: "Trzej Mistrze" Matejko Brandt Siemiradzki

Wernisaż wystawy: "Trzej Mistrze" Matejko Brandt Siemiradzki

Wystawa rysunków w Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym

Dodano:
Wernisaż wystawy: "Trzej Mistrze" Matejko Brandt Siemiradzki
Licheń

:"Trzej Mistrze" - Wystawa rysunków Jana Matejki, Józefa Brandta i Henryka Siemiradzkiego

Kiedy: piatek, 26 kwietnia 2024 r., godz. 17.00

Gdzie: Muzeum im. ks. J. Jarzebowskiego w Licheniu Starym

wstęp bezpłatny

Po raz pierwszy w całości zostanie pokazana kolekcja rysunków Matejki, Brandta i Siemiradzkiego znajdująca się w zbiorach Muzeum im. Józefa Jarzębowskiego w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu Starym. Wernisaż wystawy „Trzej Mistrze” odbędzie się 26 kwietnia 2024 r. o godz. 17.00 w Sali Grafiki i Rysunku.

Dzięki tak drobnym pracom, jak rysunki i szkice, można dostrzec, jak ważną rolę odgrywa rysunek w procesie twórczym. Ukazują także niezwykłe mistrzostwo twórców, ich umiejętności warsztatowe. Dla klasycznie kształconych artystów szkicowanie stanowiło chleb powszedni. Stałe ćwiczenie oka i ręki było ich codziennym zajęciem. Przy pomocy rysunków zapisywali to, co obserwowali. Rysowali przez całe swoje życie i zbierali te rysunki.

– Nasza wystawa ukazuje fascynujące oblicze sztuki Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta, prezentując ich oryginalne szkice a także reprodukcje obrazów do których te szkice powstały – przekonują licheńskie muzealniczki – Rysunek jest bardzo cennym rodzajem samodzielnej wypowiedzi twórczej i bardzo dobrze pokazuje umiejętności warsztatowe naszych mistrzów. Jest ważny w przygotowaniu projektów i nadal jest podstawową techniką kształcenia warsztatu plastycznego.

Twórczynie ekspozycji, na której będzie można zobaczyć oryginalne rysunki naszych czołowych dziewiętnastowiecznych malarzy, chcą zainspirować odwiedzających, do spojrzeniach na tych artystów poprzez pryzmat ich szkiców. Są one mniej znane, jednak bardzo ciekawe i dobre warsztatowo.

– W XIX wieku byli nie tylko uznanymi twórcami, ale także gwiazdami społecznymi. Dziennikarze podążali nie tylko za tym, co działo się w ich pracowniach, ale też opisywali ich życie, podróże, spotkania – opowiada Irena Wawrzyniak, dyrektor Muzeum im. ks. Józefa Jarzębowskiego w Licheniu Starym.

Wystawę przygotowano w taki sposób, by mógł ją oglądać każdy. Eksponatom towarzyszą opisy, które odwiedzających wprowadzą zarówno w świat rysunku jak i samych artystów. Twórcom wystawy udało się zidentyfikować niektóre z obrazów zawierających to, co przedstawiają szkice. Reprodukcje tych dzieł umieszczono obok prezentowanych grafik. Można więc samodzielnie odszukać postać z rysunku na fotografii obrazu.

Sposób kształcenia trzech mistrzów był podobny. Rysunek stanowił podstawową technikę w nauczaniu warsztatu plastycznego. – Każdy z nich czemu innemu dedykował swoją sztukę. Matejko był zajęty tematyką polską, historyczną. Jego credo było przekonanie, że sztuka musi budzić ducha. Brandt skupił się na tym, co dotyczyło kresów: życiu tatarów, jarmarkach, bitwach okresu Rzeczypospolitej. Z kolei Siemiradzki nie interesował się historią Polski. Jest tylko kilka obrazów poświęconych tej tematyce w jego dorobku. Fascynował go starożytny Rzym i Grecja, pierwsze lata chrześcijaństwa. Pokazywał je w sposób idealistyczny – wyjaśnia Irena Wawrzyniak, dyrektor licheńskiego Muzeum.

Szkice przywędrowały do Muzeum w Licheniu wraz z całą kolekcją z Fawley Court, która została tutaj przeniesiona w 2010 roku. Niektóre rysunki były prezentowane już w przyszkolnym muzeum, które przed II wojną światową ks. Jarzębowski stworzył na warszawskich Bielanach. Szkice Siemiradzkiego z kolei w latach sześćdziesiątych podarował syn artysty, Leon Siemiradzki. Na nieomal każdym z nich znajduje się jego dedykacja.

Wystawę będzie można oglądać do września 2024 r.: od wtorku do niedzieli w godz. od 10.00 do 16.00. Istnieje także możliwość przeprowadzenia tematycznej lekcji muzealnej powiązanej z ekspozycją: „Od szkicu do obrazu – Jan Matejko, Henryk Siemiradzki, Józef Brandt”.  W trakcie zajęć dzieci i młodzież pozna rolę szkicowników i rysunków. Więcej informacji: muzeum@lichen.pl

 

 

 

 

 

Potwierdzenie
Proszę zaznaczyć powyższe pole